"Chcę, aby zasadą zarówno w polityce, jak i w codziennych relacjach między ludźmi było poszukiwanie tego, co wspólne. Bo tylko w ten sposób zbudujemy Polskę, w której każdy będzie się czuł u siebie".

Małgorzata Kidawa-Błońska

Życiorys, rodzina i wartości

Nazywam się Małgorzata Kidawa-Błońska. Mam 62 lata. Z wykształcenia jestem socjologiem, z zawodu – producentem filmowym, z urodzenia – warszawianką, a z wyboru – a dokładniej: z Państwa wyboru! – politykiem. Mój mąż Jan Kidawa-Błoński jest reżyserem. Urodził się i wychował na Śląsku, w Chorzowie. Z mężem dzielę nie tylko życie, ale też pasję – wspólnie pracowaliśmy nad filmem o Ryśku Riedlu, bratanku Jana i charyzmatycznym wokaliście legendarnego zespołu Dżem, którego wielbicielką jestem do dziś. „Skazany na bluesa” to szereg niesamowitych wspomnień. To nie tylko film, ale i głęboko osobiste przeżycie. Wraz z mężem mamy syna Jana.

Uwielbiam podróżować – największą przyjemność sprawiają mi wspólne wyprawy w góry z moją rodziną. Jestem też pasjonatką kina i literatury, a także muzyki – szczególnie operowej, a także zespołu Dżem. Wolny czas lubię też spędzać na pracy w ogrodzie. Kocham zwierzęta, sama mam kota i psa, które (na szczęście!) nawzajem się tolerują.


W polityce jestem obecna od prawie 20 lat. Na początku w samorządzie, jako radna m.st. Warszawy, a potem już na szczeblu ogólnopolskim, jako posłanka. Miałam zaszczyt pełnić funkcję Marszałka Sejmu, a także rzecznika prasowego dwóch rządów – najpierw Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz. Przez siedem lat szefowałam warszawskim strukturom Platformy Obywatelskiej. Obecnie pełnię funkcję wicemarszałka Sejmu.

Wierzę, że polityka może być inna – budowana w oparciu o współpracę i porozumienie. Wierzę też, że współpraca i porozumienie nie są tylko hasłami do rzucania w kampanii wyborczej, ale metodą, dzięki której można w polityce zrobić coś dobrego dla ludzi. Mam w tym doświadczenie. To dzięki tym zasadom osiągnęłam wielki polityczny sukces, jakim było przyjęcie ustawy o in vitro. Udało mi się do niej przekonać większość posłów w polskim Sejmie, ponad podziałami. To w duchu zgody i porozumienia współtworzyłam zwycięską kampanię prezydencką w roku 2010, kiedy byłam rzeczniczką kampanii Bronisława Komorowskiego. Również w ostatnich wyborach parlamentarnych apelowałam przede wszystkim o wzajemny szacunek, porozumienie i współpracę – Państwa zaufanie i ponad 416 tysięcy głosów, które na mnie oddaliście, pokazuje, że są to też wartości, za których obecnością w życiu publicznym tęsknią Polacy.

Chciałabym, aby zasadą zarówno w polityce, jak i w codziennych relacjach między ludźmi było poszukiwanie tego, co wspólne. Bo tylko w ten sposób zbudujemy Polskę, w której każdy będzie się czuł u siebie.

Pełnione funkcje publiczne

2002 – 2005 – radna Rady m.st. Warszawy, członkini Komisji Kultury

2005 – obecnie – poseł na Sejm RP. Po raz pierwszy zdobyła mandat w roku 2005 startując z 11 pozycji warszawskiej listy Platformy Obywatelskiej. Wyborcy odnawiali jej mandat w kolejnych wyborach – w roku 2007, 2011, 2015 oraz 2019, kiedy uzyskała rekordowy w skali kraju wynik, otrzymując ponad 416 tys. głosów.

2011 – 2014 – wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej, członkini Sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu

2011 – rzeczniczka prasowa Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej RP

2014 – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzeczniczka prasowa rządu Donalda Tuska

2014 – 2015 – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. Kontaktu Rządu z Parlamentem

2015 – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzeczniczka rządu Ewy Kopacz

2015 – Marszałek Sejmu RP

2015 – obecnie – wicemarszałek Sejmu RP

Z mamą, babcią i prababcią.

Z dziadkiem Władysławem Janem Grabskim na kiermaszu książek

Harcerstwo

Pierwszy rok studiów na Uniwersytecie Warszawskim

Z mężem Janem. Sylwester '86

Z synem Janem

Rodzice

Maciej Władysław Grabski (1934-2016)

Profesor nauk technicznych, członek Polskiej Akademii Nauk, wieloletni prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), a także Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2005). Doktor honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1999) i Politechniki Warszawskiej (2001).

Helena Grabska (1933-2009)

Mistrzyni Polski we Florecie (1953), pracowała w Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej. Po ślubie poświęciła się rodzinie i prowadzeniu domu.

Pradziadkowie

Stanisław Wojciechowski

Prezydent RP (1922-1926)

Działacz niepodległościowy, spółdzielczy, społeczny i polityczny, naukowiec. W pierwszych latach II Rzeczypospolitej najpierw minister spraw wewnętrznych w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego (1919-1920), a następnie Prezydent RP (1922-1926).

Władysław Grabski

Premier RP (1923-1925)

Ekonomista, historyk, działacz społeczny i niepodległościowy. W II Rzeczypospolitej trzykrotnie pełnił funkcję ministra skarbu, a dwukrotnie – premiera RP. Był głównym autorem reformy walutowej – kluczowej dla ustabilizowania sytuacji gospodarczej w międzywojennej Polsce.