Wideokonferencja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z organizacjami zajmującymi się obroną praw zwierząt.

Podczas dzisiejszej wideokonferencji z przedstawicielami organizacji broniących praw zwierząt usłyszeliśmy, że minister rolnictwa Jan Ardanowski planuje nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt i usunięcie z niej art. 7 ust. 3. Co to oznacza?

 

 

To tzw. artykuł interwencyjny, dzięki któremu organizacje statutowo zajmujące się ochroną zwierząt mogą niezwłocznie odebrać zwierzę właścicielowi lub opiekunowi, jeżeli pozostawienie zwierzęcia zagraża jego życiu lub zdrowiu.

Obecnie obrona praw zwierząt w ogromnym stopniu spoczywa w rękach organizacji społecznych. Jeśli odbierze się im prawo interwencji, to tak naprawdę nie będą mogły wykonywać swoich działań, a maltretowane, głodzone i bite zwierzęta zostaną bez pomocy.

Przedstawiciele tych organizacji mówią jednym głosem: nie możemy dopuścić do usunięcia tego artykułu. W czasie epidemii schroniska, organizacje pozarządowe działające na rzecz zwierząt mierzą się z wieloma problemami i kompletnie niezrozumiałe jest takie działanie ze strony ministra. Zamiast pomagać i rozwiązywać problemy, minister może bardzo zaszkodzić.

Z powodu epidemii, schroniska cierpią na brak wolontariuszy, brakuje też karmy dla zwierząt. Bez naszej pomocy głodują ptaki i bezdomne koty. - Miarą człowieczeństwa jest nasze zachowanie w czasach trudnych, także w stosunku do zwierząt, a odpowiedzialnością i zadaniem polityków jest niedopuszczenie do zmiany prawa na gorsze. Będziemy w tej sprawie interweniować - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

W rozmowie wzięli udział:
Katarzyna Śliwa-Łobacz - Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo CANE
Ewa Gebert - OTOZ Animals
Cezary Wyszyński - Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
Prof. Andrzej Elżanowski - bioetyk, PAN, Uniwersytet Warszawski
Paweł Suski - poseł na Sejm w latach 2007-2019
Bartosz Arłukowicz

Tylko uczciwe wybory