Małgorzata Kidawa-Błońska w debacie prezydenckiej poświęconej kryzysowi klimatycznemu

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Kantar Polska i Global Compact Network Poland zaprosili kandydatów na Prezydenta RP do debaty pt. „Kryzys Klimatyczny: Scenariusze dla Polski”.

Kandydaci na prezydenta podczas debaty rozmawiali na temat wyzwań stojących przed Polską w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi, polityce energetycznej, ochronie środowiska, bezpieczeństwie wodnym Polski.

Bezpieczeństwo klimatyczne i troska o środowisko naturalne to jeden z filarów prezydentury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Ochrona klimatu jest jednym z największych wyzwań nie tylko na najbliższe lata, ale w perspektywie znacznie dłuższej.

Kandydatka na prezydenta wymieniła wśród swoich priorytetów:

• Powołanie Rady Bezpieczeństwa Klimatycznego przy Prezydencie RP, w której zasiądą eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Jej zadaniem będzie wypracowanie strategii klimatycznej, a także monitorowanie jej wdrażania;
• Wprowadzenie edukacji ekologicznej dla wszystkich – dzieci i dorosłych;
• Bezpieczną transformacją energetyczną. Rezygnacja z wykorzystywania węgla jest koniecznością. Będzie to złożony proces, rozłożony na lata, ponieważ wymaga on dostosowania sektora wydobywczego, energetycznego, przemysłu, a także gospodarstw domowych. Do 2035 r. nie powinniśmy ogrzewać węglem budynków, maksymalnie do 2050 r. musimy doprowadzić do neutralności klimatycznej.
• Konieczność postawienia na energię odnawialną;
• Walkę z suszą. Trzeba skupić dziś uwagę na małej retencji. Najważniejsze są małe, naturalne zbiorniki które zatrzymują wodę tam gdzie ona spada. Trzeba zatrzymać regulacje rzek, żadnego betonowania;
• Narodowy Program Ochrony Słodkiej Wody Pitnej;
• Walkę o czyste powietrze. Musi się ona rozpocząć na wielu frontach: musimy wspierać odnawialne źródła energii i natychmiast zlikwidować piece na paliwa stałe, wyeliminować tzw. kopciuchy. Dlatego trzeba wykorzystać środki z Green Deal i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
• Wsparcie miast, by mogły przestawić się w całości na zeroemisyjny transport.

- Rolą Prezydenta RP jest dbanie o przyszłość obecnych i kolejnych pokoleń Polek i Polaków. Ta przyszłość związana jest z bezpieczeństwem klimatycznym i życiem w czystym środowisku. Trzeba zacząć działać już dziś. Nie mamy innej Ziemi. Dbajmy o nasz wspólny dom, bo za chwilę nasze dzieci i wnuki staną się bezdomne - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tylko uczciwe wybory