Raport Kidawy: Rządowa Tarcza Antykryzysowa to za mało! Potrzeby przedsiębiorców

Rozwiązania proponowane przez rząd w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej to półśrodki - mówili dziś przedsiębiorcy podczas wideokonferencji.

▪ Przedsiębiorcy muszą być już teraz zwolnieni z podatków i składek ZUS, by mieli pieniądze na wynagrodzenia dla pracowników. Tylko tak ochronimy miejsce pracy.

▪ Zdaniem przedsiębiorców, rząd zamiast pomóc atakuje ich biurokracją. Wielu polskich przedsiębiorców nie przetrwa kwietnia. Pomoc musi być bardzo szybka. Dlatego potrzeba prostych oświadczeń zamiast skomplikowanych procedur.

▪ Przedsiębiorcy apelują do rządzących o strategię długoterminową. Założenie, że kryzys skończy się w ciągu 2-3 miesięcy jest nierealne.

▪ Problem polskich firm polega na tym, że nie dysponują one dużym kapitałem - głównie są to małe lub średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają kilkanaście, kilkadziesiąt osób, więc ilość środków do dyspozycji, kiedy nie ma przychodów jest niewielka.

▪ Regulacje powinny obejmować cały sektor przedsiębiorców. Rząd nie może dzielić firm na lepsze i gorsze, wszyscy tak samo tracą płynność finansową. Propozycje dla średnich przedsiębiorców nie poprawią ich sytuacji.

▪ Dobrym rozwiązaniem wsparcia dla przedsiębiorców będą także proste kredyty obrotowe.

Przedsiębiorcy zaznaczają, że w tej chwili nie walczą o to, kto ma więcej racji - walczą o przetrwanie.

W rozmowie wzięli udział:
Wojciech Warski - przedsiębiorca
Marcin Wojewódka - radca prawny
Arkadiusz Pączka - dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji - Pracodawcy RP
Marcin Stefański - przedsiębiorca drukarz z Mikołowa

Poznajcie nasze propozycje pomocy dla przedsiębiorców w ramach Pakietu Bezpieczeństwa

 

O RAPORCIE KIDAWY:

W Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego. Każdy dzień przynosi informacje o kolejnych chorych. Rząd codziennie zapewnia o świetnym przygotowaniu kraju, ale rzeczywistość trzeszczy. O realnych problemach i potrzebach na codziennych wideokonferencjach, rozmawiam z samorządowcami i ekspertami z kolejnych województw.

Koronawirus zmienił całkowicie nasze plany. Wywrócił kalendarze do góry nogami, ale my nadal pracujemy – sprawdzamy stan wyposażenia szpitali, rozmawiamy z samorządowcami o tym, czy dostają od rządu niezbędną pomoc. Sprawdzamy, kto w tym trudnym czasie najbardziej potrzebuje wsparcia. Apelujemy o pomoc dla pracowników i przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień musieli przestawić swoją działalność lub ją zawiesić. A co z ludźmi kultury? Z artystami, którzy przestali grać? Komu jeszcze państwo musi udzielić niezbędnej pomocy? Sygnały płyną z całej Polski.Tylko uczciwe wybory