Raport Kidawy: Śląsk. Samorządowcy pracują nad lokalnym programem pomocowym

Dziś odbyłam wideokonferencję z samorządowcami i przedsiębiorcami z województwa śląskiego na temat sytuacji w związku z koronawirusem.

Przedstawiam Państwu wnioski, które przekazuję pisemnie rządowi, po każdej takiej rozmowie.

✔ Samorządowcy pracują nad lokalnym programem pomocowym dla przedsiębiorców. Potrzebują pilnego wsparcia finansowego od rządu.

✔ W Sosnowcu w magazynach brakuje już maseczek i płynów do dezynfekcji.

✔ Mieszkańcy Cieszyna, którzy codziennie podróżują na drugą stronę granicy do pracy muszą stać w kolejkach chociażby razem z TIR-ami.

✔ Wczoraj po interwencjach samorządowców z pogranicza zostało otwarte jedno przejście graniczne ok. 30 km od Cieszyna, które ma rozluźnić ruch.

✔ W Cieszynie wystąpił problem dotarcia do starszych osób z informacjami o zasadach bezpieczeństwa. Obecnie w mieście kwarantannę przechodzi ponad 200 osób, miasto organizuje pomoc dla nich.

✔ Brakuje odgórnych decyzji co do zasad funkcjonowania i zamykania urzędów. Koordynacja spada na samorządowców, którzy muszą chronić petentów i urzędników.

✔ Lokalni przedsiębiorcy boją się o wynagrodzenia dla swoich pracowników. Nie wiedzą, co z opłatami ZUS i podatkami.

✔ Nie można zapominać o zwykłych szpitalach, ludzie nadal chorują na standardowe choroby. Nie można dopuścić do scenariusza włoskiego - zatoru w systemie ochrony zdrowia.

W wideokonferencji wzięli udział:
Gabriela Staszkiewicz - Burmistrz Cieszyna
Arkadiusz Chęciński - Prezydent Sosnowca
Mirosław Duży - Starosta Mikołowski
Roman Szyja - Restaurator z Tychów

O RAPORCIE KIDAWY:

W Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego. Każdy dzień przynosi informacje o kolejnych chorych. Rząd codziennie zapewnia o świetnym przygotowaniu kraju, ale rzeczywistość trzeszczy. O realnych problemach i potrzebach na codziennych wideokonferencjach, rozmawiam z samorządowcami i ekspertami z kolejnych województw.

Koronawirus zmienił całkowicie nasze plany. Wywrócił kalendarze do góry nogami, ale my nadal pracujemy – sprawdzamy stan wyposażenia szpitali, rozmawiamy z samorządowcami o tym, czy dostają od rządu niezbędną pomoc. Sprawdzamy, kto w tym trudnym czasie najbardziej potrzebuje wsparcia. Apelujemy o pomoc dla pracowników i przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień musieli przestawić swoją działalność lub ją zawiesić. A co z ludźmi kultury? Z artystami, którzy przestali grać? Komu jeszcze państwo musi udzielić niezbędnej pomocy? Sygnały płyną z całej Polski.Tylko uczciwe wybory