Raport Kidawy: Problemy łódzkich samorządowców w obliczu epidemii koronawirusa

Dziś kontynuowałam rozmowy na temat koronawirus z samorządowcami i ekspertami, tym razem z województwa łódzkiego. Oprócz problemów personelu medycznego i przedsiębiorców, ważnym tematem wideokonferencji była edukacja.

Przedstawiam Państwu wnioski, które przekazuję pisemnie rządowi po każdej takiej rozmowie.

✔ Samorządowcy starają się własnymi drogami zabezpieczać środki ochronne dla personelu medycznego. Najczęściej muszą sobie radzić sami.

✔ Personel medyczny nie powinien prowadzić innej aktywności niż tej w placówce zakaźnej. Niestety wielu pracowników musi dorabiać w kilku miejscach i w ten sposób nietrudno o tragedię.

✔ W wielu sytuacjach samorządowcy o działaniach wojewody i rządu ws. koronawirusa dowiadują się z mediów.

✔ Samorządowcy, by pomóc przedsiębiorcom i pracownikom, będą musieli zrezygnować z ważnych inwestycji. Potrzebne jest wsparcie państwa.

✔ Skutki złej reformy edukacji są w tej chwili wyjątkowo odczuwalne. Liczba zadań przytłacza uczniów, są problemy organizacyjne. Samorządowcy z regionu nie mają wsparcia kuratorium.

✔ Nie ma jasnej decyzji, co z egzaminami końcowymi, maturą. Nie można trzymać uczniów i nauczycieli w niepewności.

✔ W przypadku, gdy w rodzinie wielodzietnej jest jeden komputer, rodzice mają pracę zdalną, a dzieci muszą wykonywać ćwiczenia edukacyjne, pojawia się bardzo duży problem.

✔ Potrzebna jest dystrybucja materiałów edukacyjnych do tych uczniów którzy nie mają dostępu do sprzętu komputerowego.

W wideokonferencji wzięli udział:
Hanna Zdanowska - Prezydent Łodzi
Bożena Będzińska-Wosik - Dyrektorka Szpitala Powiatowego w Łodzi
Jacek Lipiński - Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego
Izabela Podwysocka-Felczak - Matka 3 dzieci, nauczycielka

O RAPORCIE KIDAWY:

W Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego. Każdy dzień przynosi informacje o kolejnych chorych. Rząd codziennie zapewnia o świetnym przygotowaniu kraju, ale rzeczywistość trzeszczy. O realnych problemach i potrzebach na codziennych wideokonferencjach, rozmawiam z samorządowcami i ekspertami z kolejnych województw.

Koronawirus zmienił całkowicie nasze plany. Wywrócił kalendarze do góry nogami, ale my nadal pracujemy – sprawdzamy stan wyposażenia szpitali, rozmawiamy z samorządowcami o tym, czy dostają od rządu niezbędną pomoc. Sprawdzamy, kto w tym trudnym czasie najbardziej potrzebuje wsparcia. Apelujemy o pomoc dla pracowników i przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień musieli przestawić swoją działalność lub ją zawiesić. A co z ludźmi kultury? Z artystami, którzy przestali grać? Komu jeszcze państwo musi udzielić niezbędnej pomocy? Sygnały płyną z całej Polski.Tylko uczciwe wybory