Raport Kidawy: Problemy samorządów w obliczu niewydolnych działań rządu w walce z koronawirusem

Po dzisiejszej wideokonferencji z samorządowcami z całej Polski wyłania się obraz coraz bardziej niewydolnych działań rządu w walce z koronawirusem. Ze wszystkich regionów w Polsce płyną niepokojące sygnały dotyczące zakupu sprzętu i testów.

Samorządowcy pokazali, że potrafią działać sprawniej i szybciej niż rząd, ale potrzebują finansowania państwa. Próbują zakupić wszelkiego rodzaju sprzęt i środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego. Niestety hurtownie odmawiają im zakupu lub z niewiadomych przyczyn taki sprzęt jest zajmowany przez rząd. Tak było chociażby w Grodzisku Mazowieckim.

✔ Województwo zachodniopomorskie posiada jedną maszynę do wykonywania testów na koronawirusa, którą samorząd zakupił sam 10 dni temu. To jedyny sprzęt w regionie, wydajność to 80 testów na dobę.

✔ Cała część koszalińska jest wyjęta z systemu badań na koronawirusa. Samorząd zamówił kolejną maszynę, ale rząd przejął zamówienie. Co więcej, samorząd województwa jest gotowy do zakupu nawet kilkudziesięciu tysięcy testów przesiewowych na koronawirusa, ale sanepid nie jest nimi zainteresowany.

✔ W Bydgoszczy jeszcze kilka dni temu nie było żadnej aparatury do wykonywania badań na koronawirusa. Testy musiały jeździć do innego miasta.

✔ W Poznaniu udało się rozbudować laboratorium i skrócić czas wykonywania testów do 3 godzin.

✔ Lublin też zgłasza gotowość do kupienia testów, w pierwszej kolejności dla służb komunalnych, ponieważ miasto musi wykonywać swoje zadania.

✔ Samorząd lubuski kilka dni temu wysłał prośbę o zgodę na włączenie ich laboratoriów do badań na koronawirusa. Do dziś nie uzyskali odpowiedzi.

✔ Województwo lubuskie nie może dłużej czekać na działania rządu. Samorząd przekierował już 50 mln zł z programu operacyjnego ze środków europejskich - pozwoliła na to Komisja Europejska.

✔ Łódź również chce kupować testy, ale ma zbyt mało urządzeń do diagnostyki. Miasto przeznaczyło 3 miliony złotych dla 23 podmiotów leczniczych.

✔ W Sopocie są prywatne laboratoria, które na co dzień zajmują się invitro. Mogłyby wykonywać testy na koronawirusa, ale nie mogą uzyskać zgody.

✔ W Bielsku-Białej są duże braki jeśli chodzi o środki ochrony osobistej. Miejscowy szpital dostał 2 razy po 50 litrów płynu odkażającego i to wszystko.

✔ Województwo pomorskie zgłosiło potrzebę uzyskania 13 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Otrzymało tylko 3 miliony.

✔ Na Śląsku jest tylko jedno laboratorium do badań na koronawirusa - w Katowicach. Na terenie województwa są laboratorium gotowe do pracy, ale nie otrzymują uprawnień. Potrzeba szybkich decyzji.

Wszyscy zgłaszają potrzebę zwiększenia przeprowadzenia testów. Wczoraj napisałam list do Premiera Morawieckiego z apelem, by podjął decyzję o włączeniu do badań wszystkich laboratoriów, które mogą badać próbki i bezlimitowym finansowaniu testów przez NFZ. Sytuacja samorządów jest trudna w obliczu mniejszych wpływów do ich budżetu, mimo to starają się organizować pomoc dla przedsiębiorców i szpitali.
Ponawiam mój apel do rządu, by pilnie podjął w tej sprawie decyzję. Tu liczy się czas!

W wideokonferencji wzięli udział:
prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła
Emilia Bury - Burmistrz Miasta Białogard
prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński
marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak
Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu
Jarosław Klimaszewski - Prezydent Bielska-Białej
prezydent Chorzowa Prezydent Andrzej Kotala
prezydent Rybnika Piotr Kuczera
marszałek województwa lubuskiego Marszałek Elżbieta Anna Polak
marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
prezydent Łodzi Hanna Zdanowska
prezydent Lublina Krzysztof Żuk

O RAPORCIE KIDAWY:

W Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego. Każdy dzień przynosi informacje o kolejnych chorych. Rząd codziennie zapewnia o świetnym przygotowaniu kraju, ale rzeczywistość trzeszczy. O realnych problemach i potrzebach na codziennych wideokonferencjach, rozmawiam z samorządowcami i ekspertami z kolejnych województw.

Koronawirus zmienił całkowicie nasze plany. Wywrócił kalendarze do góry nogami, ale my nadal pracujemy – sprawdzamy stan wyposażenia szpitali, rozmawiamy z samorządowcami o tym, czy dostają od rządu niezbędną pomoc. Sprawdzamy, kto w tym trudnym czasie najbardziej potrzebuje wsparcia. Apelujemy o pomoc dla pracowników i przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień musieli przestawić swoją działalność lub ją zawiesić. A co z ludźmi kultury? Z artystami, którzy przestali grać? Komu jeszcze państwo musi udzielić niezbędnej pomocy? Sygnały płyną z całej Polski.Tylko uczciwe wybory