Raport Kidawy: Wnioski po spotkaniu z przedsiębiorcami

Przedstawiam Państwu wnioski z dzisiejszej wideokonferencji z przedsiębiorcami. Rozmawialiśmy o problemach dotykających różne branże w związku z epidemią koronawirusa.

Przedsiębiorcy przewidują, że kryzys potrwa 3-4 miesiące. Bez realnej pomocy państwa, firmy nie mają szans przetrwać. Apelują o zwolnienie ich z ZUS-u, a nie jedynie zawieszenie składek - tak jak chce tego rząd. Osoby na umowę o dzieło w zasadzie z dnia na dzień straciły źródła dochodu. Sytuacja przedsiębiorców i pracowników jest coraz gorsza, a czas ucieka. Jak najszybciej trzeba wesprzeć tych, którzy pracują i odprowadzają podatki. Przyszłość przedsiębiorców to przyszłość całej gospodarki.

O naszych propozycjach pomocy przeczytacie tutaj: Pakiet Bezpieczeństwa

✔ Odroczenie składek ZUS jeszcze pogłębi agonię przedsiębiorców. To musi być zwolnienie ze składek.

✔ Wnioski do ZUS skonstruowane są w taki sposób, że przedsiębiorca musi znać szczegółowe dane firmy do trzech lat wstecz. Skąd szybko pozyskać wszystkie informacje, skoro nie pracują księgowe?

✔ Powinna zostać wdrożona jedna infolinia - jeden numer telefonu, pod którym przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pomoc w wypełnieniu formularzy ZUS.

✔ W tej chwili kluczowy dla przedsiębiorców jest wydłużony okres kredytowania przy kredytach inwestycyjnych. W przeciwnym razie wiele branż czeka upadek.

✔ Ludzie, którzy pracują na umowach o dzieło, z dnia na dzień stracili możliwość zarobkowania, środki do życia. Oni nie mają tych „dwóch, trzech miesięcy”.

✔ Całe życie małego Zakopanego jest podporządkowane ruchowi turystycznemu. Szereg przedsiębiorców musi ponosić koszty pracowników, ale także spłacać kredyty. Większość jest zagrożona upadłością w ciągu 2-4 tygodni.

✔ Warszawska drukarnia ma pracę na góra dwa tygodnie i brak nowych zleceń. Zaczyna brakować środków do pracy m.in. spirytusu, który potrzebny jest także do drukowania.

✔ Branża filmowa apeluje o pomoc w pierwszej kolejności tym, których na co dzień „nie widać”: wizażystom, technikom, stylistom. Oni są w tej chwili na skraju przetrwania.

W rozmowie wzięli udział:
Piotr Nagawski - przedsiębiorca drukarz z Warszawy
Marek Matheisel- przedsiębiorca z Zakopanego
Robert Kudelski - aktor z Warszawy
Maciej Motylewski - przedsiębiorca z Poznania
Piotr Zygarski - stowarzyszenie Powszechny Samorząd Gospodarczy

O RAPORCIE KIDAWY:

W Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego. Każdy dzień przynosi informacje o kolejnych chorych. Rząd codziennie zapewnia o świetnym przygotowaniu kraju, ale rzeczywistość trzeszczy. O realnych problemach i potrzebach na codziennych wideokonferencjach, rozmawiam z samorządowcami i ekspertami z kolejnych województw.

Koronawirus zmienił całkowicie nasze plany. Wywrócił kalendarze do góry nogami, ale my nadal pracujemy – sprawdzamy stan wyposażenia szpitali, rozmawiamy z samorządowcami o tym, czy dostają od rządu niezbędną pomoc. Sprawdzamy, kto w tym trudnym czasie najbardziej potrzebuje wsparcia. Apelujemy o pomoc dla pracowników i przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień musieli przestawić swoją działalność lub ją zawiesić. A co z ludźmi kultury? Z artystami, którzy przestali grać? Komu jeszcze państwo musi udzielić niezbędnej pomocy? Sygnały płyną z całej Polski.Tylko uczciwe wybory