Zapaść w ochronie zdrowia w Polsce – czy Andrzej Duda nie widzi problemu?

Ponad 500 podmiotów – szpitali, przychodni, oddziałów, poradni – w 175 miastach jest dziś zagrożonych likwidacją. Brakuje ok. 67 tys. lekarzy i 100 tys. pielęgniarek i położnych. To skala zapaści w polskiej służbie zdrowia. – Zamykanie i ograniczanie oddziałów to będzie dewastacja poczucia bezpieczeństwa Polaków. To jest problem, który musimy natychmiast rozwiązać! – mówiła podczas konferencji prasowej Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zapaść w ochronie zdrowia w Polsce – czy Andrzej Duda nie widzi problemu?

Ten dramat w ochronie zdrowia ma miejsce w czasie, gdy PiS-owska większość w Sejmie zdecydowała się przeznaczyć 2 mld zł na sprzyjającą jej TVP, zamiast na onkologię, jak proponował Senat i opozycja. – Od 2 tygodni żądam od prezydenta, aby zawetował ustawę przeznaczającą 2 mld zł na telewizję publiczną, a tak naprawdę partyjną – mówiła kandydatka na prezydenta. Ponownie zaapelowała do Andrzeja Dudy, aby podjął decyzję zgodną z interesem wszystkich Polaków, a nie partii, z której się wywodzi. – Jarosław Kaczyński jest jeden, Polaków są miliony. Prezydent powinien odważyć się i zrobić to, czego oczekują od niego Polacy – zawetować ustawę o przekazaniu 2 miliardów złotych na TVP!Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała o zagrożonych placówkach ochrony zdrowia, które odwiedziła niedawno na Podkarpaciu. – Zamykane są oddziały i szpitale w całym kraju, widziałam to w Ustrzykach i w Sanoku. Zamykanie placówek to będzie dewastacja substancji społecznej i poczucia bezpieczeństwa Polaków – oceniła kandydatka na prezydenta. – To jest problem, który musimy natychmiast rozwiązać!

Podczas konferencji w Sztabie Obywatelskim Małgorzacie Kidawie-Błońskiej towarzyszył Riad Haidar – poseł na Sejm, a także lekarz i wieloletni ordynator Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zwrócił uwagę na szkodliwy wpływ wprowadzenia tzw. sieci szpitali na cały system ochrony zdrowia. – To miało być panaceum na wszystkie choroby. Miało poprawić byt pacjentów i kondycję szpitali. A okazało się, że jest coraz gorzej – mówił poseł i doświadczony lekarz. – Kolejki do lekarzy wydłużyły się, podobnie kolejki do szpitali, a zadłużenia w placówkach służby zdrowia są najwyższe od 15 lat! – wyliczał Riad Haidar.

Kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła w trakcie konferencji mapę, na której oznaczone są zagrożone likwidacją placówki. Mapę znajdziecie też na Facebooku kandydatki i Twitterze jej kampanii prezydenckiej. Podajcie te wpisy dalej i uświadomcie swoim znajomym skalę problemu. Wspólnie wywrzyjmy presję na Andrzeja Dudę, aby zawetował ustawę o przeznaczeniu 2 mld zł na partyjną propagandę! Tych pieniędzy potrzebują polscy pacjenci, polskie szpitale i przychodnie!
Zapis transmisji z konferencji możecie obejrzeć na Facebooku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej:


Tylko uczciwe wybory