100. rocznica zaślubin Polski z morzem. Małgorzata Kidawa-Błońska na Pomorzu

- Wróciliśmy tu jako państwo, bo przetrwaliśmy tu jako naród – mówiła w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka na prezydenta wzięła udział w szeregu rocznicowych wydarzeń, w tym w oficjalnych obchodach w Pucku.

W 1920 roku, realizując postanowienia Traktatu Wersalskiego, Polska odzyskała dostęp do morza. Symbolicznego aktu zaślubin dokonał 10 lutego gen. Józef Haller wspólnie z ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych i późniejszym prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim – pradziadkiem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

W ramach rocznicowych obchodów kandydatka na prezydenta RP wzięła udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, a następnie udała się historycznym pociągiem na główną oficjalną część obchodów do Pucka, gdzie przed wiekiem dokonał się akt zaślubin. W podróży towarzyszyła jej m.in. grupa rekonstrukcyjna.

Ostatnim punktem na rocznicowym szlaku był Plac Kaszubski w Gdyni, gdzie Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z towarzyszącymi jej parlamentarzystami i samorządowcami złożyła wieniec pod pomnikiem Antoniego Abrahama. – Wróciliśmy tu jako państwo, bo przetrwaliśmy tu jako naród – mówiła kandydatka na prezydenta. – Przetrwaliśmy dzięki ludziom wyjątkowym, którzy codziennie w swojej pracy, działalności pamiętali o tym, co jest dla nich ważne i jakich wartości przestrzegają. Jedną z tych osób był Antoni Abraham. W Wersalu walczył o polskie Pomorze, wspierał polską delegację – przypominała wicemarszałek Sejmu.

Przypomniała też rolę Antoniego Abrahama w budowie miasta Gdyni. – Gorąco wspierał to, by w miejscu, gdzie była mała wioska, powstał port i miasto. Wspaniałe miasto. Gdynia ma szczęście do wyjątkowych ludzi. Gdynia ma szczęście do ludzi kreatywnych, odważnych. To miasto rozwija się wspaniale dzięki temu, że przedstawiciele Pomorza, Kaszubi trwają przy swoich wartościach. Polska będzie taka, jaką my ją stworzymy, jacy my będziemy – zakończyła kandydatka w wyborach prezydenckich.

Zapis wideo z konferencji prasowej na Placu Kaszubskim możecie obejrzeć na Facebooku:

Tylko uczciwe wybory