„Będziemy pilnować Waszych praw!” – Małgorzata Kidawa-Błońska z Polakami w Wielkiej Brytanii.

„Będziemy pilnować Waszych praw!” – Małgorzata Kidawa-Błońska z Polakami w Wielkiej Brytanii.

W dniu brexitu (31 stycznia 2020 r.) do Wielkiej Brytanii wybrała się kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Podczas dwudniowego pobytu na Wyspach Brytyjskich spotykała się z rodakami i rozmawiała o ich sytuacji w związku z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Odwiedziła tez polskie miejsca pamięci w Londynie.

Pierwsze miłe spotkania miały miejsce jeszcze na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, skąd nasza kandydatka ruszała w podróż do Londynu. Jeszcze przed wylotem udało się więc przeprowadzić kilka rozmów o nadchodzącym wielkimi krokami brexicie, a także po prostu wymienić uprzejmości i zrobić sobie wspólne zdjęcia – w tym obowiązkowe „selfie”!

W planie wizyty znalazło się między innymi spotkanie z polskim przedsiębiorcą – panem Jackiem, który wraz z córkami prowadzi w Londynie dużą firmę. Są liderem na brytyjskim rynku jeśli chodzi o handel polskim sprzętem budowlanym. Niepewność – to słowo-klucz jeśli chodzi o perspektywę dalszego prowadzenia działalności po brexicie. – Chcemy, żeby Polacy wracali do Polski, żeby się w niej dobrze czuli. Ale skoro wybrali swoje miejsce pobytu tutaj, to także tu powinni mieć zagwarantowane wszystkie prawa i czuć się bezpiecznie – mówiła kandydatka w wyborach prezydenckich. Przypomniała, że na Wyspach Brytyjskich żyje 3 mln obywateli z państw członkowskich Unii Europejskiej, z czego aż 1 mln to Polacy. – Rząd powinien współpracować z UE, aby zadbać o prawa obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii.

W Londynie nie brakuje miejsc upamiętniających polskich bohaterów z czasów wojny. Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wieniec pod Polish War Memorial w Northolt – pomnikiem dedykowanym polskim lotnikom, którzy polegli podczas II wojny światowej wspierając wojska alianckie.

Podczas pobytu w stolicy Anglii kandydatka na prezydenta oddała też cześć ofiarom zbrodni katyńskiej. W towarzystwie kombatantów i przedstawicieli Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii złożyła wieniec pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Gunnersbury w Londynie.

Małgorzata Kidawa-Błońska udzieliła też wywiadu Polskiemu Radiu Londyn. Rozmowa dotyczyła bieżącej polityki, problemów Polaków mieszkających na Wyspach – a wszystko oczywiście w kontekście z brexitu. Cały wywiad możecie wysłuchać i obejrzeć na stronie rozgłośni na Facebooku:

Odwiedziliśmy także na tradycyjnym obiedzie wielopokoleniową polską rodzinę. Rosołem i kotletami mielonymi podjęli nas Pani Bożena i Pan Dariusz z rodziną.

Na koniec pierwszego dnia wizyty Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z rodakami w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym. Sala była wypełniona po brzegi, a nasza kandydatka odpowiedziała na wiele nurtujących pytań dotyczących całego mnóstwa tematów – od praworządności, przez służbę zdrowia, edukację czy aktywność obywatelską. – Liczę na to, że będziemy mieli jeszcze dużo dobrych spotkań. Bądźcie dla siebie życzliwi, wspierajcie się, bo tylko w ten sposób możemy wygrać! Musimy być razem! – zaapelowała na koniec spotkania wicemarszałek Sejmu.

Całą debatę możecie odsłuchać na Facebooku naszej kandydatki w wyborach prezydenckich:

Wieczorne spotkanie miało jeszcze dodatkowy akcent – przyszedł na nie Pan Krzysztof Malinowski. To mieszkający w Londynie Polak, który niedawno „zaczepił” Małgorzatę Kidawę-Błońską na Twitterze, bo chciał się z nią spotkać podczas jej wizyty. Pan Krzysztof walczy z białaczką – ale jednocześnie chce też walczyć o lepszą przyszłość Polski. Dziękujemy za Pana zaangażowanie i bardzo się cieszymy, że mógł Pan spełnić swoje marzenie i spotkać się z naszą kandydatką!

Tylko uczciwe wybory